نوین مارکتینگ مسیر جاری شما نوین مارکتینگ صفحه اصلیلودسل امروز دوشنبه 28 خرداد 1397

عضویت در خبرنامه

آدرس ایمیل :

نظرسنجی

نظر شما در باره این سایت چیست ؟لودسل

لودسل همان سنسور (حسگر) وزن است که با اعمال نیرو بر روی آن یک سیگنال الکتریکی ضعیف در حد میلی ولت روی سیمهای خروجی آن ظاهر میشود . جنس لودسل می تواند از فولاد و یا آلومینیوم باشد در قسمتی از بدنه این قطعه فلزی 2 یا چند مقاومت حساس به تغییر شکل(Strain Gauge)  چسبانده شده که با اعمال نیرو بر روی لودسل بدنه فلزی تغییر شکل نامحسوس پیدا کرده و همین تغییر شکل نامحسوس باعث  تغییر شکل استرین گیج های چسبیده به لودسل شده و مقاومت الکتریکی آنها به میزان اندکی صدم یا دهم اهم تغییر می کند . مدار الکتریکی معادل یک لودسل بصورت زیر است :

 

این مدل یک پل وتستونی نامیده می شود .  هر لودسل می تواند 4 سیم داشته باشد دو تا از سیمها ( EXT  و EXT )تغذیه لودسل است که میتواند از رنج 3 ولت تا 60 ولت DC بنا به مدل لودسل از منبع تغذیه بیرونی ولتاژ دریافت کند (ورودیهای لودسل ).

 دو سیم دیگر سیگنال الکتریکی لودسل (در حد چند میلی ولت ) به نام سیگنال + و سیگنال -Sig و Sig) است . با اعمال نیرو به روی لودسل مقاومتهای بازوهای پل وتستونی تغییر کرده و در خروجی (Sig و Sig) یک ولتاژ الکتریکی کوچک در حد چند میلی ولت ظاهر می شود که میتوان توسط مدارات تقویت کننده این چند میلی ولت را به حد چند ولت رساند و توسط مدارات تبدیل آنالوگ به دیجیتال میزان نیرو را به عدد قابل نمایش تبدیل کرد . در زیر مثالی از مدار تقویت کننده لودسل نشان داده شده است :

 

 

 

لودسل بنا به مورد مصرف انواع گوناگونی دارد که مهمترین آنها عبارتند از :

      فشاری 

 


     کششی


 

 

        خمشی 


 

 

 


پارامترهای مشخصه یک لودسل عبارتند از :

1.        ظرفیت لودسل (حد تحمل ماکزیمم نیرو)

2.       نوع لودسل (کششی، فشاری،  ...)

3.      میزان اهم ورودی و خروجی

4.      میزان ماکزیمم میلی ولت خروجی به ازای تغذیه 1 ولت .

5.      حد دمایی کار کرد .

6.       میزان خطا بر حسب درصد (هر چه کمتر باشد لودسل مرغوب تر است ).

7.      اندازه فیزیکی .

8.      نحوه نصب و اعمال نیرو .

9.       کلاس دقت (C3,C4,C5,C6,...).

10.     شرکت سازنده .